Diş ve dişeti hastalığının oluşması ve ilerlemesini engellemek için uygulanan çok önemli bir tedavidir. Bu tıbbi terimin sözlük anlamı “önceden koruma” şeklinde tanımlanabilir. Yani, diş temizliği, erken çürüklere müdahale, fissür örtücüler, yer tutucular, kötü alışkanlık (parmak emme gibi) engelleyiciler yapılarak ortodontik problemler, diş ağrıları, diş kayıpları gibi dental problemler başlamadan engellenmiş olunur.

Yararları şu şekilde sıralanabilir;

  1. Bakteri plağının uzaklaştırılması; Diş taşı ve plak, hem diş etinin altında hem de üstünde oluşarak ciddi dişeti hastalıklarının nedeni olabilir. Maalesef sadece evde diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla, diş etlerinin altındaki, bütün artıklar ve bakteriler uzaklaştırılamayabilir. Bunların uzaklaştırılması için diş hekimine ve profesyonel aletlere ihtiyaç vardır.
  2. Sağlıklı bir gülüş için; Renk değiştirmiş ve sarımsı dişler sağlıklı ve estetik bir gülüşü engeller. Diş temizleme dişlerinizdeki renk değişikliklerini engellemek için etkili bir tedavidir.
  3. Ferah bir nefes; Ağız kokusu genel olarak dişeti hastalığının bir göstergesidir. Gıda artıkları ve dişeti enfeksiyonu ağız kokusuna neden olabilir. Rutin diş temizliği plak, diş taşı ve bakterileri uzaklaştırarak dişeti hastalığına bağlı ağız kokusunun oluşmasını engeller.
  4. Düzgün Sıralanmış dişler için; Önleyici ortodontik önlemler alınır. Süt dişlerinin erken kayıplarında yer tutucular, sürme rehberliği , seri çekim, bimaksiller darlıkların çözümlenmesi.
  5. Çürüksüz Dişler için; çürük oluşmadan engellenir, oral hijyen eğitimi, flor uygulamarı, fissür örtücüleri.