İnley ve Onley dolgular porselen veya kompozit rezinden yapılarak zarar görmüş diş kısmına yapıştırılırlar. İnley dolguya benzer ve dişin iç kısmına yapıştırılır. Onley ise daha fazla zarar görmüş dişlerde uygulanır ve dişin dış kısmını da kapsar.  Geleneksel olarak altın inley ve onley yapımında tercih edilmiştir. Son yıllarda porselen dayanıklılık ve renk uyumu gibi özelliklerinden dolayı tercih edilmeye başlanmıştır.

İnley ve Onley

Nasıl uygulanırlar?

İnley ve onley tamamlanabilmesi için iki seansa ihtiyaç vardır. İlk randevuda, dişin zarar görmüş kısımları düzeltilerek, çürükler temizlenir ve ölçü alınır. Diş hekimi ikinci randevu tarihine kadar dişin zarar görmemesi için geçici dolgu uygular. İkinci randevuda geçici dolgu çıkartılır. Laboratuvardan gelen model üzerinde ve ağızda restorasyonun uyumu kontrol edilerek dişe güçlü rezinlerle yapıştırılır. Son olarak cilalama işlemine geçilir ve yüzeyi pürüzsüz hale getirilir.

Bilinmesi gerekenler

Geleneksel dolgular, doğal dişin dayanaklılığını %50 oranında azaltabilir. Alternatif olarak inley ve onley dolgular, dişe direkt olarak güçlü bir şekilde yapıştırıldıklarından, dişin dayanıklılığını %75 oranında arttırırlar. Sonuç olarak diş 10-30 yıl arasında sorunsuz olarak kullanılabilir.